Clara Cow's Cosplay Cup

Japanicon 5 będzie gospodarzem pierwszych polskich eliminacji do nowego europejskiego konkursu cosplay, Clara Cow's Cosplay Cup (CCCC).

 

 

Finał konkursu odbędzie się w dniach 12-14 czerwca 2015 w Hadze (Holandia), podczas Animeconu 2015. Animecon jest najstarszym (następna edycja będzie już siedemnastą) i największym festiwalem poświęconym japońskiej popkulturze w kraju. CCCC zawdzięcza swoją nazwę maskotce konwentu, Krowie Klarze. W finale wezmą udział reprezentacje dziesięciu europejskich krajów. Organizatorzy zapewniają finalistom komfortowe warunki zakwaterowania i występów w centrum kongresowym World Forum, które szczyci się jedną z największych sal teatralnych w Europie. Więcej informacji o konkursie CCCC można znaleźć na oficjalnej stronie projektu. My poniżej podajemy kompilację najważniejszych informacji.

  • Format konkursu

Każdy kraj będzie podczas finału reprezentowany przez jedną dwuosobową drużynę. Będzie ona wybrana na podstawie oceny strojów i prezentacji scenicznej. Ocena stroju stanowi 40% całkowitej punktacji, natomiast ocena występu 60%.

  • Kwestie finansowe

Zakwaterowanie i wyżywienie finalistów podczas pobytu w Hadze, oraz wejściówki na Animecon zapewnia organizator finału. Transport do Hagi zapewnia organizator krajowych eliminacji.

  • Warunki uczestnictwa w eliminacjach

Uczestnik eliminacji musi posiadać obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w kraju, w którym startuje w eliminacjach. Musi także do dnia 12 czerwca 2015 ukończyć 18 lat.

  • Zgłoszenia do eliminacji

Rejestracja uczestników eliminacji CCCC będzie prowadzona w dniach 30 września - 10 października 2014 przez system Nagato. Ze względu na bardzo krótki okres czasu między ogłoszeniem konkusu a krajowymi eliminacjami dopuszczalny jest udział w nich w strojach już prezentowanych. Jeśli jednak duet cosplayowy już kiedyś występował razem w tych strojach, prezentacja zgłoszona do CCCC musi być nowa. Zachęcamy też do zapoznania się z ogólnym regulaminem Konkursu Cosplay na Japaniconie.

  • Dopuszczalny materiał ĹşrĂłdłowy

Cosplayowane postacie mogą pochodzić z dowolnej produkcji animowanej, komiksu lub gry komputerowej/wideo. Materiał źródłowy nie musi pochodzić z Japonii, publikacje zachodnie są dopuszczone do konkursu. Wykluczone są natomiast tytuły pornograficzne. Stroje obydwu członków drużyny muszą pochodzić z tego samego źródła.

  • Wymagania dotyczące wkładu pracy przy konstrukcji strojĂłw

Nieodpłatna pomoc rodziny lub przyjaciół cosplayera przy wykonywaniu stroju jest dozwolona, pod warunkiem że uczestnik eliminacji samodzielnie wykonał przynajmniej 50% swojego kostiumu. Użycie kupionych strojów jest zabronione.

  • Limit czasowy prezentacji wynosi trzy minuty.
  • Nagroda główna

Nagrodą dla zwycięzców finału jest tygodniowy pobyt w Kurayoshi w Japonii w listopadzie 2015. Pobyt może zostać przedłużony na koszt cosplayera. Zwycięzcy są zobowiązani do wzięcia udziału w festiwalu cosplayowym w chińskich ogrodach Enchouen w pobliżu Kurayoshi. Na tę okazję muszą przygotować kostiumy bazujące na tradycyjnym chińskim ubiorze (np. z Dynasty Warriors, Fushigi Yuugi, itp.).